Podglądania powstają jako najlepszy sposób wypełnienia wolnego czasu. Sprawdzę, czy pisanie o filmach może przynieść tyle samo radości, co oglądanie ich. W polityce, a więc w tym, co studiuję nie znajduję nic z filmowego charakteru. Oczywiście poza abstrakcyjnością i paskudnymi charakterami.

niedziela, 20 stycznia 2013

Pokusa

Źródło: www.collider.com
    Na Podglądaniach mnóstwo jest opisów filmów dramatycznych, komediowych, obyczajowych i innych takich milusich, że nawet nie spostrzegłam się, jak niewiele miejsca pozostawiłam na inne gatunki. Dlatego też sumiennie przyrzekam poprawę i dziś rozpocznę ją od swojego zdania na temat Pokusy (reż. Lee Daniels, 2012). Miało być bowiem tak z przytupem. Film Danielsa miał zaskoczyć, zmrozić krew w żyłach, oszołomić i podniecić. Miał być perełką wśród najnowszych thrillerów, bo przecież role Nicole Kidman i Johna Cusack'a nie są dalekie od perfekcji, a zwiastun Pokusy wprost zachęca do zagłębienia się w sprawę lokalnego gangsterzyny, którego zbyt pochopnie skazano za zabicie wysokiego funkcjonariusza. Smaczku całej rzeczy dodaje fakt, iż historia przedstawiona w filmie została oparta na faktach. To wszystko jednak przepadło gdzieś po drodze i w ostatnich momentach filmu wołamy o pomstę do nieba, dlaczego cały film nie mógł wyglądać tak, jak jego ostatnie pół godziny?

    Dziennikarz The Miami Times, Ward Jansen (Matthew McConaughey) pragnie dowieść swoim artykułem niewinności jednego z lokalnych rzezimieszków, którego nazbyt pochopnie skazano na karę śmierci za zabicie tamtejszego szeryfa. Na pomocników wybiera sobie niezbyt zgrany duet - czarnoskórego Yardley'a (David Oyelowo) i swojego brata, Jacka (Zac Efron). Obaj panowie nie pałają do siebie ogromnym sympatią, w każdej sprawie widząc tylko czubki własnych nosów. Nie wróży to niczego dobrego. Na domiar złego, w wyciągnięciu z więzienia Hillary'ego Van Wettera (John Cusack) ma zamiar pomóc mężczyznom, niejaka Charlotte Bless (Nicole Kidman). Pomimo tego, że kobieta wygląda jak kartykatura samej siebie, bez pamięci zakochuje się w niej młodszy z braci Jansen, a to stanowi dodatkowy kłopot. Im dalej dziennikarze brną w sprawę, tym więcej pojawia się niewiadomych, a z tymi też wypadałoby się jakoś rozprawić. Nawet za cenę nagięcia prawdy. To jednak może okazać się brzemienne w skutki.

Z. Efron, M. McConaughey, N. Kidman, D. Oyelowo (www.fanpop.com)
    Gdyby film Danielsa stopniowo wzbudzał w nas takie napięcie, jak w zwiastunie, to wszystko wypadłoby wręcz idealnie. Niestety jednak tak nie jest. Od wyjścia z sali kinowej powstrzymuje nas tylko i wyłącznie brawurowa, niepowtarzalna i zupełnie odmieniona Nicole Kidman. W roli Charlotte Bless wypadła bezbłędnie i z pewnością dowiodła, że potrafi stać się kimś o wiele więcej niż przesłodzoną kochanką, wierną żoną, czy lodowatą czarownicą ze Złotego Kompasu. Partneruje jej znakomity i prawdziwie budzący w widzu strach, John Cusack w roli Van Wettera. Pozostałe kreacje aktorskie Pokusy (Efron oraz McConaughey) także są jej niewątpliwymi walorami, choć ma się wrażenie, że postaci Jacka i Warda mogły być o wiele bardziej wyraziste i charakterne. Film Danielsa można nazwać thrillerem, pod warunkiem, że weźmiemy pod uwagę tylko i wyłącznie ostatnie pół godziny filmu. Daleko mu także do erotyki, a osławioną już w całym Internecie scenę, w której Charlotte sika na ciało młodego Jacka należy kojarzyć jak najdalej od tej cechy. Tym samym polski tytuł filmu jest zupełnie nietrafiony, gdyż fascynacja Jacka jest jedynie pobocznym wątkiem obrazu. Słowem - mogło być tak pięknie, a wyszło jak wyszło.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...