Podglądania powstają jako najlepszy sposób wypełnienia wolnego czasu. Sprawdzę, czy pisanie o filmach może przynieść tyle samo radości, co oglądanie ich. W polityce, a więc w tym, co studiuję nie znajduję nic z filmowego charakteru. Oczywiście poza abstrakcyjnością i paskudnymi charakterami.

środa, 21 marca 2012

This must be the place

 
Wszystkie odloty Cheyenne'a zachwyciły na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes. Jest to najprawdopodobniej jeden z tych filmów, które należałoby obejrzeć powtórnie wiele razy, aby dojść do ostatecznych konkluzji i przemyśleń. Pewne jest jednak to, że ilekroć odtworzymy sceny będziemy mieli do czynienia z doskonale wyważoną mieszkanką goryczy i humoru. W dodatku - ta muzyka!

 Genialnie zagrany przez Seana Penna tytułowy bohater wyrusza w tragikomiczną podróż, której celem jest odnalezienie nazistowskiego oprawcy, którego ofiarą padł przed wieloma laty jego zmarły ojciec. Odrobinę już zrezygnowany i znudzony swoim życiem podstarzały rockman, usilnie próbuje odnaleźć jeszcze rzeczy i momenty, które mogłyby mu pomóc wypełnić marnotrawiony czas. Podejmuje się zadania, którego wcale wykonać nie musiał.Wyrusza więc w przedziwną podróż po całej Ameryce natrafiając na serię groteskowych i zadziwiających postaci, dzięki którym udaje mu się odnaleźć jakikolwiek sens swojego życia. Pod burzą natapirowanych, czarnych i obsesyjnie polakierowanych włosów odnajdujemy ekscentryka, którego potrafią poruszyć najprostsze i najbardziej niepozorne rzeczy. Okazuje się, że obserwujemy kogoś, kto wcale nie tęskni i nie jest zadowolony ze swojego dawnego życia. Szuka pretekstu do ucieczki, która pomoże mu usprawiedliwić się i odetchnąć.

Doskonałą pointą, która wyraża sens filmu jest stwierdzenie przez Cheyenne'a, że nasze nastawienie do życia jako młodych ludzi jest tak prosto zamknąć w słowach "tak chcę, aby wyglądało moje życie". Im dalej jednak w nie brniemy, im więcej nieprzewidzianych rzeczy odciska na nas piętno przechodzimy do usprawiedliwiania siebie i swoich dokonań słowami "... takie jest życie". Po tych słowach widz zamiera dosłownie tak samo, jak i dziewczyna, w której stronę padają te słowa w filmie. Prowokuje do zastanowienia się, gdzie jesteśmy i co nas tutaj sprowadziło.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...