Podglądania powstają jako najlepszy sposób wypełnienia wolnego czasu. Sprawdzę, czy pisanie o filmach może przynieść tyle samo radości, co oglądanie ich. W polityce, a więc w tym, co studiuję nie znajduję nic z filmowego charakteru. Oczywiście poza abstrakcyjnością i paskudnymi charakterami.

wtorek, 26 czerwca 2012

Księga rekordów Szutki


Plakat promocyjny filmu
Okazuje się, że Romowie mają swój dom. Znajduje się on w Macedonii, w sympatycznie brzmiącym mieście Szutka. W podróż po tym szalenie abstrakcyjnym dla Europejczyków miejscu zabiera widza jugosłowiański reżyser Aleksandar Manic. Doskonale przedstawia on pejzaż miejsca, które jest przechodzącą wszelkie pojęcie kompozycją wszystkiego. Jednak! Wyłącznie wszystkiego, co najlepsze!
Szutkę bez problemu można okrzyknąć bałkańską odpowiedzią na amerykańską Krzemową Dolinę. Czy niepojęcie powstają tam najbardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne? - zapyta widz. Otóż nie. Ale Szutka to kuźnia talentów. Tutaj każdy dzielnie i wojowniczo broni tytułu mistrza. A najlepszym można być tutaj we wszystkim!
Kadr z filmu - najbardziej elegancki mężczyzna Szutki i mistrz tamtejszej dyskoteki
 Obraz Manica z 2007 r. prezentuje widzowi sylwetki najpopularniejszych postaci Szutki. Na spotkaniu punktualnie pojawi się między innymi derwisz, który posiadł tajemną wiedzę z  zakresu teleportacji. Niewiele gorszy będzie od niego najsłynniejszy homoseksualny jegomość oraz jego "koleżanka", która jest mistrzynią w przystrajaniu łóżek, na których później odbędzie się obrzęd obrzezania.Widz pozna także najstarszego ojca Szutki, nie bez powodu zwanego Alfonsem, oraz jego żonę Kassandrę. Oprócz tego zaszczytnego tytułu stara się on także o miano najlepiej ubranego mieszkańca miejscowości. Przeszkadzają mu jednak konkurenci, wśród których na przód dziarsko występuje najstarszy król Szutkowej dyskoteki. Bohaterami Manica będzie także mistrz walk gąsiorów, najlepszy rzeźnik w mieście, najznakomitszy pogromca wampirów, bezbłędny dozorca cmentarza i... wybitny naukowiec Szutki z zakresu językoznastwa, który od 20 lat pochyla się nad tworzeniem słownika Romów. Tutaj znajdzie się specjalista we wszystkim! Skromności się nie uraczy. 
Kadr z filmu - Uroczystości obrzezania w Szutce
Księga rekordów Szutki jest fantastycznym dokumentem, który pokazuje zwyczajne życie mieszkańców zapomnianej przez Boga bałkańskiej mieściny. Z pomysłu Manica wyłania się obraz Romów inny od tego, który znamy i uwielbiamy celebrować na co dzień. Tutaj, być może dzięki fascynującej abstrakcyjności miejsca, widzimy ludzi szczęśliwych, energicznych i wzbudzających ogromne pokłady sympatii. Reżyser umiejętnie ukazuje komiczność sytuacji. Robi to w sposób bezbłędny, bo prawdziwy, jednocześnie żadnego ze swoich bohaterów nie wyśmiewając. Znakomita propozycja dla ciekawych świata i fanów podglądania zwyczajów innych kultur. Sprawnie, nienachalnie i wydaje się, że zupełnie niezamierzenie zmiękcza u widzów stereotyp Romów.
Kadr z filmu - najlepszy językoznawca Szutki

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...