Podglądania powstają jako najlepszy sposób wypełnienia wolnego czasu. Sprawdzę, czy pisanie o filmach może przynieść tyle samo radości, co oglądanie ich. W polityce, a więc w tym, co studiuję nie znajduję nic z filmowego charakteru. Oczywiście poza abstrakcyjnością i paskudnymi charakterami.

niedziela, 11 marca 2012

Half Nelson

Przetłumaczony na polski tytuł to Szkolny chwyt (nie mam pojęcia swoją drogą, kto mógł na to wpaść). Kolejny film z Ryanem Goslingiem i nie mniej ambitny niż jego debiutancki Fanatyk. Odrobinę niezrozumiały, nie kończy się jasno i jednoznacznie. Przerabia temat, w którym kino amerykańskie się lubuje, a więc narkomanii. Wszystko zostaje jednak ujęte z dosyć oryginalnej perspektywy, bo w Half Nelson to nie uczniowie borykają się z nałogiem i to nie za nimi gania inspirujący i niestrudzony nauczyciel. Jest całkowicie odwrotnie.

Główny bohater, którego gra Gosling jest młodym nauczycielem, który od lat uzależniony jest od narkotyków. Jak sam wspomina później w rozmowie z przypadkowo spotkaną kobietą, czas w którym toczy się akcja jest już tym, w którym "uporał się" z nałogiem. Nie do końca. Ma się wrażenie, że nie bez powodu wybrał miejsce swojego zawodu. Wokół okolicy roi się bowiem od handlarzy i bandziorów. Jest to także dalekie miejsce od pobytu jego rodziny. Pomimo usilnych prób stania się lepszym nie potrafi znaleźć zastępstwa dla zabójczych środków, które dają mu złudzenie szczęścia, radości i odprężenia. W pewnym momencie jednak los stawia na jego drodze przekorną dziewczynkę.
Drey jest uczennicą klasy, w której Dan wykłada historię. Szybko zaprzyjaźniają się i ta odkrywa słabości nauczyciela. Pomimo młodego wieku chce pomóc Danowi. Jednocześnie jednak nie potrafi poradzić sobie z nieprzejednaną chęcią zaczerpnięcia innego świata, który dają narkotyki. 

Film dla cierpliwych, bowiem jego akcja nie należy do wartkich i fascynujących od razu. Fabuła nie jest do końca jasna i czytelna. Po obejrzeniu go pozostaje więc albo wykrzyknąć z całych sił, jaki był on nudny, lub pozostać zmieszanym i wrócić do niego za jakiś czas. Obejrzeć na nowo, z innej perspektywy. Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...